Hoe trek je nieuw publiek naar je lege kerk? En hou je als noodlijdende parochie nog een aardig zakcentje over? Maak van je kerk, zoals in Cuijk, een escaperoom.

Je laten opsluiten in een kerk. In Cuijk zijn ze daar niet vies van. Church Escape, volgens het principe van de escaperoom waarbij je uit een afgesloten ruimte moet ontsnappen door in groepsverband puzzels en raadsels op te lossen, is een nieuwe activiteit van de Cuijkse Martinusparochie in de Martinuskerk. ,,Zo proberen we een ander, jonger publiek uit te nodigen onze kerk van binnen te bekijken’’, zegt Piet van de Koolwijk, vice-voorzitter van het kerkbestuur.

De kerk ‘promoten’, probeert de Martinusparochie sinds eind 2016 ook met lasershows in het godshuis rond kerst. ,,We vragen geen entree. Dat willen we niet en dat zou het bisdom ook niet toestaan. Wel kunnen bezoekers een vrijwillige bijdrage geven. Zo hebben we van de bijna duizend bezoekers aan de shows van eind vorig jaar 1.500 euro mogen ontvangen. Alle beetjes helpen. Dat geld is voor de restauratie van onze kerk in Katwijk.’’

De Martinusparochie kampt, zoals veel parochies, met teruglopend kerkbezoek en dalende inkomsten. Vorig jaar ontving de Martinusparochie met een kleine 90.000 euro bijna 5.000 euro minder aan kerkelijke bijdragen van parochianen dan over 2016. Kerken moeten noodgedwongen dicht, zoals later deze maand, na een laatste mis met Pinksteren, de kerk van Vianen. In de kerk komt een groenadviesbureau. Eerder sloot de Jozefkerk in de Cuijkse wijk De Valuwe al de deuren. Ook de kerk van Beers staat in de verkoop. Het kerkbestuur, dat worstelt met een begrotingstekort van om en nabij een ton, ziet zich gedwongen kerken te verkopen om financieel te overleven.

De Church Escaperoom is een idee van Patrick Meijer (30), lid van het kerkkoor Brigida Anúna uit Geldrop. ,,We gaan met ons koor jaarlijks op kamp. Een van de laatste keren hadden we videogames als thema. Toen speelden we ook het spel A Thousand Rooms. Hieruit is ons idee ontstaan om een mobiele escaperoom voor kerken te beginnen, te verhuren. Ook voor ons als koor zijn dat extra inkomsten. Door het oplossen van raadsels en puzzels in het teken van de kerk en het geloof, moet je binnen het uur met verkregen getallen aan de hand van de juiste code proberen te ontsnappen uit de kerk.’’

Meijer kent Theo Lamers, pastoor van de Martinusparochie, van het jongerenwerk in het bisdom Den Bosch. ,,Zo kwamen we hierover te praten en zijn we in Cuijk uitgenodigd.’’

Pastoor Lamers: ,,Deze activiteit past prima in de kerk van nu. Zo willen we toch vernieuwend zijn. Dit biedt ons tegelijk de mogelijkheid een extraatje te verdienen. De opbrengsten van de escape-church zijn op de eerste plaats bedoeld voor jongeren uit onze regio die volgend jaar naar de Wereldjongerendagen in Panama gaan.’’ Het eerste escaperoom-weekeinde leverde het kerkbestuur 1.000 euro op.

Half maart toog bedenker Meijer met twee rolkoffertjes vol raadsels, puzzels, plattegrond van een kerk, een rozenkrans en schilderijen naar de Cuijkse kerk voor zijn Church Escape, voorafgegaan door koffie, thee, Cuijkse Klokjes (koekjes) en een quiz in de pastorie. Met 120 deelnemers, twaalf groepen van gemiddeld een man of tien, was de eerste editie direct uitverkocht. Ook dankzij de reclame van pastoor Lamers op Facebook. Onder de deelnemers een rotaryclub, een voetbalteam, families en vriendengroepen. Als groep betaal je 120 euro, zeg maar een tientje de man.
De 19-jarige Sannah van der Ham uit Cuijk was een van de deelnemers. ,,We deden met familie en vrienden mee. We hadden alle puzzels op tijd opgelost. Ik heb geen geloofsachtergrond, maar ik vond het hartstikke leuk om te doen. Heel gezellig ook. Zoiets verwacht je niet in een kerk, al zijn ze in Cuijk best ‘open minded’. Het is ook leuk om zo kennis op te doen van kerk en geloof.’’

De tweede editie in Cuijk, begin juni, is ook alweer volgeboekt. Meijer: ,,Mogelijk dat er in het najaar nog een volgt. Natuurlijk houden we in zo’n weekeinde rekening met wanneer er kerkdiensten zijn. Ook komen we niet op het altaar.’’ Inmiddels heeft ook een parochie uit Nijmegen interesse getoond.

Het kerkbestuur van de heilige Martinus is al bezig met een volgende ‘vernieuwende’ activiteit: het houden van concerten in de kerk. Vice-voorzitter Van de Koolwijk: ,,Dat doen we samen met de schouwburg van Cuijk. Nee, dat worden geen grote popconcerten, maar optredens die passend zijn voor een kerk.’’

De Gelderlander